ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: [email protected]

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації73-й річниці визволення Вінниці присвячується…

Про відзначення 73-ї річниці визволення

Вінниччини та м. Вінниці від нацистських загарбників

у Другій світовій війні 1939–1945 рр.

Пост-реліз

20 березня 2017 року о 14.00 у вестибюлі Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва (вул. Соборна, 73, І поверх) відбувся урок історичної пам’яті «73-й річниці визволення Вінниці присвячується…» з метою належного відзначення цієї важливої дати та сприяння національно-патріотичному вихованню громадян.

Сьогодні ми пишаємось героїзмом, силою духу та мужністю наших ветеранів, які у ті буремні роки звільнили від окупантів рідну землю.

Слід сказати, що війська 1-го Українського фронту під командуванням маршала Радянського Союзу Г. К. Жукова оперативно провели, вчасно й непомітно для ворога, перегрупування військовиків. Бої велися в дуже складних метеорологічних умовах ранньої весни. Холодні дощі, снігові заметілі, густий туман. Бійці й техніка просувались по жахливому бездоріжжі. Та ніщо не зупиняло радянських воїнів

Німецьке командування очікувало головного удару Червоної армії в напрямку Вінниці і стягувало в цей район найбільш боєздатні частини. В районі Вінниці зайняли оборону 340 німецька піхотна дивізія з частинами підсилення, 18 артилерійська дивізія, що прибула з Франції, та інші частини, які розташовувалися в навколишніх селах. На підступах до міста фашисти облаштували систему інженерних перешкод: мінні поля, протитанкові рови, доти, дзоти, а щоб прикрити свій фланг від раптового удару, підірвали греблю.

Але 16 березня 1944 р. командувач 1-го Українського фронту маршал Г. К. Жуков дав наказ перекинути більшість дивізій 38-ї армії з-під Вінниці, форсувати Південний Буг у районі Сутисок і зосередитися біля Жмеринки, щоб відрізати шлях відступу німецьких частин у напрямку Кам’янця-Подільського. Однією з перших на східну околицю Вінниці 16 березня вийшла 183 стрілецька дивізія. В ніч на 17 березня німці залишили вокзал. Вранці військові частини рушили до центру міста. Вийшли до Південного Бугу в районі П’ятничан, щоб очистити Старе місто і на південь від Вінниці зайняти плацдарм на правому березі ріки, біля населеного пункту Сабарова. Наступ на цій ділянці ставив під загрозу оточення вінницьке угруповання ворога, підсилене на той час піхотною дивізією з резерву командування групи армій «Південь».

На цей час головні сили 305-ї стрілецької дивізії форсували Південний Буг північніше Вінниці, вийшли на шлях Вінниця – Проскурів. Під натиском військ 74 стрілецького корпусу в ніч на 20 березня 1944 р. німецьке командування, побоюючись оточення, змушене було розпочати відведення своїх військ з Вінниці на південний захід. Вранці 20 березня Вінниця була повністю звільнена від ворога. Двома наказами Верховного Головнокомандувача (від 23 березня № 069 і від 24 травня № 0135) були присвоєні почесні найменування Вінницьких: 241-й стрілецькій дивізії, 1899-му самохідному артилерійському полку, 1900-му самохідному артилерійському полку (підполковник Коротких С. Ф.), 269-му винищувально-протитанковому артилерійському полку (підполковник Фролов К. О.), 1663-му винищувально-протитанковому артилерійському полку (підполковник Хмарський Ф. 3.), 15-й окремій штурмовій інженерно-саперній бригаді, 130-му окремому полку зв’язку (підполковник Арсеньєв О. О.), 5-му штурмовому авіаційному корпусу (генерал-майор авіації Каманін М. П.), 39-й гарматній артилерійській бригаді (полковник Раковин С. В.), 1247-му гарматному артилерійському полку (підполковник Янович Б. В.), 1251-му гарматному артилерійському полку (підполковник Завгороднєв Ю. М.).

Це була мужня і героїчна доба і вона золотими літерами вписана в історію нашої землі. Честь і слава тим, хто визволяв нашу Вінниччину від нацистської окупації. Сьогодні усі ми низько вклоняємося світлій пам’яті тих, хто склав голови у цій жорстокій боротьбі. Безмежна шана і подяка живим ветеранам, які сьогодні є свідками великих подвигів минулого.

На жаль, уже у XXI столітті, після семи десятиліть по закінченні найбільшого в історії людства військового конфлікту, через агресію Російської Федерації та підконтрольних їй терористичних формувань українці зі зброєю в руках захищають суверенітет та територіальну цілісність своєї держави.

Сучасні захисники України виявились гідними слави своїх дідів та прадідів, тому ми твердо віримо в нашу перемогу.

Фахівцями книгозбірні до цьогорічного заходу була підготовлена виставка-реквієм «Визволення Вінниччини в серцях поколінь». 

У програмі: 

14:00 Відкриття

Виступи:

Войнаровський Анатолій Володимирович – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та культури України факультету історії, етнології і права ВДПУ ім. Михайла. Коцюбинського.

Слюсаренко Василь Трохимовичголова Вінницької міської організації ветеранів України, генерал-майор авіації у відставці.  

Студенти 2 курсу філологічного факультету Донецького національного університету ім. В. Стуса: Інна Шевченко - «Можливо знову загримлять гармати…», Інна Гавриш -  «Лист солдату».

Студенти 3 курсу факультету філології й журналістики імені М. Стельмаха ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського.

Презентація виставки-реквієму «Визволення Вінниччини в серцях поколінь» - бібліотекар відділу краєзнавства Бондарчук Ярослава Сергіївна.

Перегляд відеоматеріалів про Вінниччину в роки Другої світової війни. Звучання воєнних пісень. 

Дякуємо за участь у відзначенні 73-ї річниці визволення

Вінниччини та м. Вінниці від нацистських загарбників

у Другій світовій війні 1939–1945 рр. 

Оргкомітет

Контактна особа – Артапух Ніна Володимирівна

Тел.: (0432) 67-03-25.

E-mail: [email protected]

 
Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2018
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше