| Інформація про центр | Структура | Народні промисли | Творчі колективи області | Новини | 


Творчі колективи області

Народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль "Русава" Стінянського СБК Томашпільського району Вінницької області. Керівник - Кельбас Любов Калістіївна.

Цей ансамбль належить до самих титулованих і найбільш знаних колективів не лише в нашій області. Він створений у 1970 році у мальовничому куточку Подільського краю, в селі Стіна Томашпільського району. Це прадавнє поселення - у глибоких долинах, з вуличками в ущелинах міжгір'я, з нащадками козаків та хліборобів. Вздовж села протікає часом тихоплинна, а на поворотах бурхлива, сердита від тісноти, аж піниться, річка Русава. З любов'ю оспівує ансамбль своє село в одній з пісень:

"На Поділлі село серед гір розцвіло,
А між вербами Русава в'ється
Місцина чарівна, село наше Стіна
Хліборобам тут гарно живеться".

Організатором фольклорного ансамблю стала колишній бібліотекар школи, фольклористка, етнограф, виконавиця народних пісень Зоя Зосимівна Чорна. Нині заслужений працівник культури, нагороджена медаллю "За доблестный труд", медаллю "Ветеран праці", багатьма урядовими нагородами. Першими виявили бажання записатись в ансамбль його ветеран Гідрович Марія Христофорівна, з дочкою Галиною, Василина Гончар з дочкою Ганною та інші, всього 14 чоловік. Роки спливали, приходили нові учасники - дочка З.З.Чорної - Ольга Василівна, Шпіклірна Марія Михайлівна, Пентюк Ганна Євсеївна та інші. Просторий зал на 400 місць СБ культури не раз не міг вмістити всіх бажаючих послухати пісні у виконанні ансамблю, репертуар якого постійно збагачується. Багато пісень записала З.З.Чорна від своєї матері Антонини Фоківни, солістки ансамблю, а з 1999 року його керівник Любов Калістіївна Кельбас - від своєї матері Ганни Семенівни, Марія Христофорівна принесла власні пісні. У виконанні ансамблю "Русава" записано понад 500 пісень. Здійснено повний запис "Весілля", обрядів "Народини", "Хрестини", "Входини", "Свят вечір" та багато інших. Є створені в колективі і нові пісні, такі як: "Наше село", "Їхали три брата на фронт воювати", "Балада про матір", "Пісня про рідне село" на слова Петра Слободяна, муз. З. Чорної та інші.
В 1978 році в житті колективу ансамблю стала визначна подія - йому присвоєно звання "народний" за відродження і пропаганду народних традицій, активну концертну діяльність. Неможливо згадати і перерахувати всі його виступи, а лише деякі з них:
Відкриття Всесоюзної майстерні фольклорних колективів у Москві;
Всесвітній фестиваль молоді і студентів у Києві;
Всесоюзнний фестиваль народної творчості у Великому Устюгу Вологодської області (диплом І ступеня )- 1986 р.
телеконкурси "Сонячні кларнети" в 1980 році та в 1985 роках;
Всесоюзний огляд художньої самодіяльності, присвячений 40-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні;
Міжнародний фольклорний фестиваль у Москві в 1988 році, де ансамбль був нагороджений дипломом та бронзовою медаллю, а керівник - золотою медаллю.
участь у зйомках кінофільму "М. Коцюбинський" у 1985 р.;
переможці радіоконкурсу "Золоті ключі" у 1985 р;
телефільм "Перлини душі народної" про ансамбль "Русава";
неодноразові учасники з обрядовими програмами в музеї народної архітектури та побуту України в м. Києві.
І кожен виступ залишив незабутні враження як в учасників ансамблю так і в глядачів. Так було і того разу, коли ансамбль "Русава" представляв Вінниччину на вечорі музичного фольклору "Народна музика Поділля" в Будинку композиторів, що в Києві. Як згадує З. Зосимівна, в залі жодного вільного місця. Глядачі - музикознавці, композитори, викладачі й студенти консерваторії та музичного училища, любителі народного співу. Записували пісні прямо під час концерту і ожили вони, вдруге народились з глибини віків і зазвучали на всю Україну. Особливо неповторно була відтворена "Колискова" пісня у виконанні Марії Гідрович.
В селі Стіна в липні 2000 року була проведена Всеукраїнська фольклорно-етнографічна експедиція, в якій колектив брав найактивнішу участь. Роботу колективу високо оцінено. Зокрема, засновницю колективу Зою Зосимівну Чорну, яка протягом 30 років була його керівником, удостоєно великої честі. ЇЇ ім'я буде занесено до "Золотої книги України". Колектив "Русава" і надалі працюватиме, збираючи, відновлюючи і зберігаючи звичаї і традиції рідного краю, щоб передати ці неоціненні скарби своїм дітям.


| Інформація про центр | Структура | Народні промисли | Творчі колективи області | Новини |


©2001 ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва